Tanulóink, nemcsak a rajzórákon alkotnak, de otthon is szívesen készítenek képzőművészeti alkotásokat. Bemutatjuk Mészáros Maggie 7. osztályos tanuló munkáit.
Novinky
Kreatív ötletek
Őszi hangulatban
Őszbe fordult már az idő, a nap sápadtan mosolyog az égen, lábunk alatt színes faleveleket kerget a szél. Reggelente alig akarózik kibújni a meleg takaró alól. Mi mégis szeretjük az őszt, hisz megannyi szépséget és mókát kínál. Megfigyeljük a természet és az időjárás változását, színes faleveleket gyűjtünk, hogy lenyomatokat készítsünk, gesztenyéből pedig állatkákat barkácsolunk.
Iskolánkat is szépítjük, így varázsolva vidám hangulatot az ódon falak közé. Harmadik osztályos tanulóink különféle őszi termésekkel díszítették a folyosót és az osztályukat. Az eredmény magáért beszél.
Az aradi vértanúk napja
Nemzeti gyásznap a mai. 171 éve történt, hogy október 6-án kivégezték az 1848/49-es szabadságharc 13 honvédtisztjét. Ezen nap alkalmából a mi iskolánk is megemlékezett a hősökről az iskolarádión keresztül. Életük és haláluk egyaránt példaértékű volt, nem szabad hát, hogy elfeledjük hőstetteiket a közös célért – a magyar szabadságért.
Október 6.
Őszi napnak mosolygása,
Őszi rózsa hervadása,
Őszi szélnek bús keserve
Egy-egy könny a szentelt helyre,
Hol megváltott - hősi áron -
Becsületet, dicsőséget
Az aradi tizenhárom.(Ady Endre)
Új bútor az első osztályban
Az elsősök osztályába megérkezett az új bútor. A tanulók birtokba vették a színes fiókokat. Helyet kaptak benne a rajzeszközök, tornaruhák, munkafüzetek is.
Szeptember 30. - A népmese napja
Iskolánkban is felelevenítettük a gyermekkor fantáziavilágában való kalandozást, igaz, csak az iskolarádión keresztül, mégis jó volt hallani a népmese bölcs tanulságát arról, hogy a jó mindig győz, a rossz elnyeri méltó büntetését.
A népmese napját első ízben 2005. szeptember 30-án rendezték meg. A nap célja, hogy a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé.
2005 tavaszán a Magyar Olvasástársaság felhívással fordult mindazokhoz, akiknek fontos a népmesék fennmaradása és a mesékben élő bölcsesség továbbhagyományozása, hogy csatlakozzon ahhoz a kezdeményezéshez, amely szerint szeptember 30. – Benedek Elek születésnapja – legyen a népmese napja.
„Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe, de mintha egyre gyakrabban tétlenül néznénk ennek háttérbe szorulását, elfelejtését. Vegyük birtokba, ismerjük meg, fényesítsük újra és adjuk tovább az eleinktők kapott, élethosszig érvényes, értékes, unokáink számára is feltétlenül megőrzendő, mesebeli kincseket!”
Rólunk írták
Szeptemberben az elsősökről fénykép jelent meg a regionális újságban: Az én első iskolai tablóm cimmel.
Nyelvek Európai Napja
2001 óta minden évben szeptember 26-án ünnepeljük a Nyelvek Európai Napját, amelyEurópa nyelvi és kulturális sokszínűségét ünnepli. Idén, már huszadszor volt megrendezve és pedigabból a célból, hogy azontúl, hogy felkeltse az emberek érdeklődését Európa nyelvi sokszínűsége irántés ápolja a nyelvi és kulturális gazdagságot, felhívja mindenekelőtt Európa közel 800 millió lakosánaka figyelmét a nyelvtanulás fontosságára és ösztönözze azt az iskolákban és azon kívül.A Nyelvek Európai Napján Európa-szerte különféle versenyek, beszélgetések és fesztiválokvárják az érdeklődőket, akik ily módon is ízelítőt kaphatnak a nyelvtanulás örömeiből. Ez anap a mi iskolánkban is lehetőséget nyújtott a tanulóknak, hogy megismerjenek valami újat másnyelvekről valamint kultúrákról.
Szeptember 28-án az iskolánk tanulói és tanítói egy nagyszerű napot élhettek át sok-sok versennyel és különféle nyelvi aktivitásokkal és ezáltal részesei lehettek ennek az ünnepségnek. Az alsó tagozatosok a tanító nénijeikkel beszélgettek és játszottak valamint többnyelvű matricákkal díszítettek a füzeteiket. A felső tagozatos diákok a nyelvóráikon versenyeztek két kategóriában. Az ötödikesek riválisa a hatodik osztály volt, akiknek a különféle köszönések nyelvi eredetét kellett kideríteniük; a kilencedik osztályosok pedig a nyolcadikosokkal és a hetedikesekkel szálltak harcba. Az ő feladatuk az volt, hogy a különféle nyelvek kinyomozása mellett, elhelyezzék őket a térképen. Ez a nap sok kacagással és drukkolással telt és reméljük, hogy az iskolánk egyik fő célja - a tanulóink lelkesítése a nyelvi sokféleségre és további buzdítása az idegen nyelvek tanulására – sikerült.
22
Reklámarc
Iskolánk ötödik osztály tanulója Szullo Vanda egy szemüveget árusító üzletnek reklámarca lett. Vanda mosolygós arca tekint ránk egy nagy plakátról a város főutcáján . Büszkék vagyunk rá és ebből az alkalomból osztályfényképezkedést szerveztünk, hogy megörökítsük ezt a számunkra fontos eseményt.
Őszi díszítés iskolánkban
Kerékpártúra
A 7.osztály tanulói kihasználva az utolsó nyári napsūtéses délutánt bringáikra ūltek,és nekivágtak felfedezni Kis-Amerikát. Lehet, hogy kevesen tudják,hogy pár kilométerre iskolánktól egy gyönyörű természetvédelmi táj található, gazdag állatvilággal, csendes zugokkal,ahol halászni lehet, méhészettel, amely ma már ritkán látható. A túra lényege elsősorban abban volt,hogy sportoljunk, legyūnk a friss levegőn, egyūtt legyūnk, szórakozzunk, ugyanakkor ismerjūk meg természeti kincseinket is, melyek közvetlen közelūnkben találhatók. Mindenkinek csak ajánlani tudjuk, hogy biciklizzen el Kis-Amerikába a Tornóc, Sók fele vezető töltésúton, igazán szép élményben lesz része.
Az új fizika szaktanterem
A korszerű eszközökkel felszerelt fizika szaktantermet próbálták ki a kilencedikes osztályos tanulóink. A szaktanterem segédeszközökben jól felszerelt, korszerűen berendezett. A természettudományi tantárgyak oktatása ennek segítségével élményszerűbbé és érdekesebbé válhat a tanítási órákon.
5
Díjazott tanulónk
A Pozsonypüspöki Alapiskola és Óvoda által meghirdetett Éledő természet című fotópályázatba iskolánk is bekapcsolódott. Gujdan Lilla 8. osztályos tanulónk a 2. kategóriában különdíjban részesül. Megérkezett a díj, még egyszer gratulálunk.
Első kiskönyvem
A mai szép napos délelőtt folyamán, szeptember 9-én, iskolánkba látogatott Mgr. Jozef Belický, Vágsellye Város polgármestere Mgr. Mariana Takáčová kíséretében, a tanügyi hivatal vezetőjével, hogy a 20 kis elsősünket személyesen is üdvözölje, valamint átadja nekik az ellenőrző könyvecskét. Minden kis tanulónknak és az osztályfőnöknek jó iskolakezdést és sikeres tanévet kívánt. Bízunk benne, hogy a kiskönyvecskékbe sok jó jegy kerül majd a tanév folyamán. Köszönjük.
Szünetek
Becsengettek az új 2020/21-es tanévre
Kedves tanulók!
A távoktatást követő két hónap nyári vakációnak immár vége. Újra beköszönt az ősz, a szeptember, s kezdetét veszi a 2020/21-es új tanév. Holnaptól zajos lesz iskolánk valamennyi osztályterme. Ismét új, tanulnivalóval teli, eseménydús tanévet kezdünk felkészülve minden lehetőségre, váratlan helyzetre. Mosolygós, pihent arcok, vidámság, de a nehéz iskolatáska is jellemzi a mai kezdetet... A tanév, amelynek kapujait most megnyitjuk, bizonyára változásokat is hoz majd mindannyiunk életébe.
Egy kínai közmondás szerint: A tanítók csak az ajtót nyitják ki, belépned neked kell.
Előttetek a cél és a példa. Ehhez leginkább együttműködésre és bizalomra van szükség a veletek foglalkozó tanítók felé, valamint támogató szülői háttérre. Tudjuk, hogy az ismeretszerzés a mai online világban gyorsan és könnyen megy, de nekünk a valódi, tartós tudás megalapozása a célunk, hogy célkitűzéseink vára ne homokra épüljön.
Tisztelt pedagógusok!
Napjainkban, a mai világunkban az iskola és a tanár szerepe és jelentősége sokkal fontosabb és nagyobb, mint korábban bármikor. Hiszen a jövőnek felelősei vagyunk mi is. Utat, alternatívát kell mutatni a gyerekek számára ebben a megtévedt és hirtelen változó világban az aktuális helyzetre való tekintettel is, hogy érdeklődő, szociálisan elkötelezett, a társadalom irányában nyitott, a társadalom problémáira érzékeny, felelősséget vállalni képes felnőttekké váljanak, akik képesek lesznek majdan a jövőben egy jobb, békésebb mindennapi élet és rend kialakulásához hozzájárulni.
Szentgyörgyi Albert szavai vezessenek benneteket és adjanak erőt nektek az induló idei tanévben a helyes úthoz a gyermekek oktatása és nevelése terén:
Az iskola dolga, hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni, hogy felkeltse a tudás iránti étvágyunkat, hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére és az alkotás izgalmára, hogy megtanítson szeretni, amit csinálunk, és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.
Az előttünk álló, kihívásokkal teli évhez mindenkinek jó hangulatot, elhivatottságot, kitartást és főleg jó egészséget! Kívánom, hogy a 2020/2021-es tanév legyen sikeres, hozzon megelégedettséget a szülőknek, pedagógusoknak és tanulóknak egyaránt.
Hamar Mónika, igazgató
Elmúlt a nyár...
A nyár folyamán elkészült az új fizikai szaktanterem, mely szeptembertől rendelkezésre áll a természettudományi tantárgyak oktatására korszerűen felszerelt munkaállomással és új eszközparkkal, beleértve modern technikai eszközöket is. A Digitális Témahét elnevezésű sikeres évi projekt keretében legórobotokat kapunk, melyeket alkalmazunk majd az oktatás során. Pedagógusaink webináriumokon és képzéseken vettek részt, beleértve a Google Tanterem használatát, interaktív tábla kezelését, az Alexa eszköz alkalmazását, ezzel is készülve az új tanévre.
A nyár folyamán volt néhány belső kisebb átalakítás is, bútor- és táblacsere is megvalósult, valamint biztonsági intézkedéseket hoztunk a kamerarendszert és intelligens riasztót illetően. Azért, hogy minden készen áll, köszönet minden alkalmazottnak, akik mindent megtettek azért, hogy kellemes, szép környezetben dolgozhassunk az idei tanévben is. Továbbra is fontos iskolánk felújításának folytatása és korszerűsítésének folyamata, hiszen a szép, rendezett, korszerű iskola mindannyiunk igénye.
Füzetek az új tanévre 2020/2021
Amire még szükség lesz:
papucs, tornaruha, tornacipő, 10 db rajzlap, 1 csomag színes papír, rajzeszközök
vonalzó, felsősöknek karcos vonalzó, körző, számológép
Meghívó
Információ a tanévnyitóval kapcsolatban
A 2020/2021-es tanévnyitóra 2020. szeptember 2-án (szerdán), 8.00 órai kezdettel kerül sor az iskolában. Minden tanuló köteles magával hozni a szülei által aláírt nyilatkozatokat, melyet a mellékletekben megtalálhatnak.
Amennyiben a szülő nem tudja otthon letölteni és kinyomtatni a nyomtatványokat, augusztus 31-ig átveheti az iskolában.
A 2.- 9. osztályosok a saját osztályukban az iskolarádión keresztül hallgatják meg a tanévnyitót, szülők nem jöhetnek be az iskola épületébe.
Az elsősök tanévnyitója 9.15-kor kezdődik az iskolaudvaron csak a szülők kíséretében.
A tanévnyitó után fokozatosan engedjük haza a tanulókat 8.45-től.
Az épületbe való belépéskor kötelező a kézfertőtlenítés és a szájmaszk viselése. Az alsó tagozatosok az osztályban ajánlottan, a felsősök kötelezően maszkot viselnek.
Mellékletek:
Priloha_3_____Dotaznik_a_Vyhlasenie_rodica_na_zaciatku_skolskeho_roka.docx
Priloha_4_____Vyhlasenie_zakonneho_zastupcu.docx
Előzetes információk a 2020/21-es új tanévvel kapcsolatosan
2020. szeptember 2-án megkezdődik az új tanév. A még mindig tartó COVID-19 koronavírus járvány azonban meghatározza és befolyásolja az iskolakezdést. Az iskolalátogatás kötelező lesz, azonban a pedagógusok és a tanulók fokozott higiéniai óvintézkedésekre készüljenek. Az iskolaügyi minisztérium az oktatási intézmények számára elkészített egy intézkedési tervet, mely a világjárvánnyal összefüggésben meghatározza az alapvető üzemeltetési feltételeket.
Az említett dokumentum megtalálható az oktatásügyi minisztérium honlapján: https://www.minedu.sk/manual-opatreni-pre-skoly-a-skolske-zariadenia/.
Az oktatási tárca által kidolgozott útmutató részletesen szétírja, hogy a tanintézménynek mit kell tennie akkor, ha fertőzött lesz az iskola valamelyik alkalmazottja vagy tanulója. Az iskolák egységes bezárását az egész országra kiterjedően egyelőre nem tervezi a minisztérium. Minden óvintézkedés a Szlovák Közegészségügyi Hivatal ajánlásaiból indul ki, s a végső határozatot is ezen hivatal rendeli el.
2020/2021-es tanévtől kezdve a szlovákiai iskolák három fázisnak megfelelően fognak működni: zöld, narancssárga és piros. Az egyes fázisokat az iskolákban kialakult járványhelyzet alapján, az adott iskolára vonatkozóan fogják meghatározni. Az intézkedések eltérőek az óvoda és az alapiskola számára, azaz külön szabályok vonatkoznak rájuk.
Az első két szeptemberi hétben különleges és kicsit más rendszerben működnek majd az iskolák. A felső tagozaton minden tanulónak kötelező lesz a maszkviselés az iskola épületében, az alsó tagozatosoknak csak ajánlott. Szeptember 20-ig a tornaórákat a szabadban kell megtartani, nem szabad használni semmilyen belső teret, sem tornatermet, sem uszodát, sem erősítő termet.
Fokozott higiéniai előírásokat kell betartani, azaz:
- az iskolába való belépéskor fertőtlenítőt kell használni,
- az iskolák nem használnak klímaberendezést és ventilátorokat,
- a mosdókat el kell látni szappannal és egyszer használatos kéztörlővel.
A fokozott kiadásokra a minisztérium anyagi támogatást ad az iskoláknak a tanulók létszáma alapján.
A három biztonsági fázis (ún. szemafor), melynek megfelelően működnek majd az oktatási intézmények:
Zöld
- nincs fertőzésgyanú, nincs fertőzött gyerek vagy tanító
- az iskolában standard tanítás folyik
Narancssárga
- felmerl a koronavírus-fertőzés gyanúja, minimum egy fertőzött (tanuló vagy tanító)
- szigorúbb higiéniai szabályok betartása, a fertőzött és a közeli kontakszemélyek házi karanténba kerlnek, a fertőzött osztály számára az igazgató mérlegelheti a távoktatás elrendelését,
- a karantén hosszáról a háziorvos vagy a regionális tisztiorvos dönt.
Piros
- minimum két fertőzött van,
- folytatódhat az oktatás az intézményben,
- kötelező a lázmérés, azaz reggeli filter.
- a fertőzött személyek és közeli kapcsolataik házi karanténba kerlnek.
Ebben a fázisban az oktatás is már változik: az 1-5 évfolyamban folyhat tovább az oktatás a tantermekben, azzal, hogy legfeljebb 15 gyerek lehet egy csoportban. A felső tagozaton ajánlott a távoktatás elrendelése. Az iskolában mindenki számára kötelező a maszkviselés, a tanítás alatt is.
Szájmaszk használata
Az óvodákban nem kell maszkot hordani a gyerekeknek, még a vörös fázisban is csak ajánlott, nem kötelező a maszkviselés. Az alapiskolák alsó tagozatán is csak ajánlott a maszk, nem kötelező. A felső tagozaton szeptember 15-ig kötelezően viselni kell a maszkot a tanítóknak és a tanulóknak is.
Fontos az iskolákban az „arcmaszk - távolság - kézfertőtlenítésˮ hármas szabály fokozott betartása.
Abban az esetben, ha egy gyereknél felmerül a fertőzés gyanúja, egy fertőtlenített, elszigetelt helyiségben kell megvárnia a szüleit. Ilyen karanténhelyiséget minden óvoda és iskola köteles kialakítani. A szülő ezután telefonon értesíti gyermeke orvosát, aki megítéli, hogy tényleg koronavírus-fertőzésről van-e szó. Ha bebizonyosodik, hogy koronavírus-fertőzésről van szó, a gyermek otthon marad, a továbbiakkal kapcsolatosan az iskolát érintően a Közegészségügyi Hivatal dönt.
Az iskolakezdéshez szükséges szülői becsületbeli nyilatkozat is, mely tartalmazza, hogy gyermekük nem beteg, valamint járt-e külföldön vagy tömegrendezvényen vett részt augusztus utolsó két hetében.