Az erőszakmentes kommunikáció
Az erőszakmentes kommunikáció (EMK) rövid leírása

Az erőszakmentes kommunikáció vagy együttműködő kommunikáció Marshall Rosenberg amerikai pszichiáter–pszichológus által kifejlesztett módszer, amelynek célja, hogy az emberek nagyobb együttérzéssel és világosabban (kevesebb félreértéssel) tudjanak kommunikálni egymással. Az EMK-nak két fókusza van: az egyik az empátia, vagyis a másikra való együttérző odafigyelés, a másik az őszinte önkifejezés: oly módon, hogy az a másikat lehetőleg együttérző odafigyelésre indítsa. A EMK-nak négy fő alkotóeleme van: a megfigyelés, az érzés, a szükséglet és a kérés. Az EMK-zsargonban az erőszakmentes kommunikációt szokás zsiráfnyelvnek is nevezni, szembeállítva a hétköznapokban csaknem mindenki által használt sakálnyelvvel.
Mi az erőszakmentes kommunikáció?
Az EMK nemzetközi diplomáciában, politikai küzdelmekben, iskolai, vállalati helyzetekben is bizonyítottan működő, erőszakmentességen alapuló kommunikációs forma, az empátiás képességünk magas szintű, verbálisan is hitelesen megfogalmazódó technikát, sőt inkább már-már filozófiát jelent az erőszakmentes kommunikáció.
Az erőszakmentes kifejezés nem egyenlő a gyengeséggel, nem önfeladó, megadó kommunikációról van szó. Sokkal inkább indulatmentességet jelent, semlegesen derűs érzelmi állapotból történő viszonyulást, kommunikációs készséget a másik ember felé. Lenyűgözően egyszerű kommunikációs technikát jelent, amely 4 fő lépésre épül. Ha elsajátítjuk az EMK módszerét, a „legnehezebb“ emberekkel is sikerül kommunikálnunk.
Az EMK 10 órás továbbképzés formájában valósul meg iskolánkban az 5. osztályosok részére november és december folyamán a vágsellyei Pedagógiai-Pszichológiai Tanácsadó és Prevenciós Központ két munkatársa segítségével.