„A mai világ az emberek terheit a válláról a fejébe/re tette.”
(Selye János)
Egyes tanulmányok napjaink lassú mérgét, a stresszt, már a népbetegségek közé sorolják. Felmérések mutatják és igazolják, hogy a kisgyerekektől kezdve egészen a felnőtt populációig, mindenki életében egyre inkább jelen van és szenved tőle. A tartós és kezeletlen stressz idővel pszichoszomatikus tüneteket produkál, megbetegít.
Az oktatási intézmények pedagógusaira is az utóbbi időben egyre több követelmény hárul, korábban nem ismert problémákat kell megoldaniuk, s amennyiben ez az állapot tartósan megmarad, kiégéshez vezet.
A túlzott stressz napjainkban sok egészségügyi és gazdasági probléma forrása. Léteznek azonban figyelmeztető jelzések, melyekre érdemes figyelmet fordítanunk. Amennyiben önerőből nem tudjuk kezelni a túlhajszoltságból kialakult érzelmi, ill. fizikai tüneteket, minél előbb szakemberhez kell fordulni.
Iskolánk vezetősége a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, ezért felkérte az ismert szlovákiai magyar pszichológust, PaedDr. Strédl Terézia, PhD. egyetemi oktatót, hogy a Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda pedagógusai számára tartson előadást a stresszről és a kiégésről, valamint azok kezelési módjáról. Rövid elméleti bevezető után olyan stresszoldó gyakorlatokat is ismertetett, melyeknek jótékony hatása azonnal érezhető. Nagyobb hangsúlyt kapott a munkahelyi stressz téma, kitért a nem megfelelő kommunikációra mint stresszforrásra. Felhívta a figyelmet, hogy a gondolkodásban is alapvető változtatásokat kell tenni. Új módszereket kell elsajátítani arra, hogy miként reagáljunk vagy ne reagáljunk bizonyos helyzetekre. Azt ajánlja, hogy nyissunk a külvilág felé, érdeklődjünk mások iránt, járjunk társaságba, ápoljuk baráti kapcsolatainkat, tornázzunk, gondozzunk kertet, sétáljunk, biciklizzünk, ilyen módon is tudjuk csökkenteni a bennünk rejlő feszültséget. Legyenek észszerű étkezési szokásaink, töltsünk több időt a családdal, reális célokat tűzzünk ki, ne legyünk maximalisták.
Strédl Teréziának köszönjük a tartalmas előadást, tanácsait megfogadva pedig igyekszünk jóban lenni önmagunkkal is és a bennünket körülvevő világgal is.
Az említett képzés a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Szakmai képzés szervezése pedagógusoknak című pályázat keretében valósult meg 2022. április 19-én.