• Školský rok 2023/24

• Základná škola s materskou školou Petra Pázmánya s vyučovacím jazykom maďarským - Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda, P. Pázmaňa 48, Šaľa

Školský rok:  2023/2024

Počet tried:  9

Počet žiakov: 173

Celkový počet pedagogických zamestnancov v ZŠ: 19

Celkový počet odborných zamestnancov: 1

Celkový počet asistentov učiteľa: 2

Riaditeľka školy: Mgr. Monika Hamarová

Zástupkyňa riaditeľky školy pre ZŠ: Mgr. Silvia Kőrösová

Zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ: Mgr. Eva Vargová

Telefónny kontakt:  031/7703495

Sídlo školy: P. Pázmaňa 48, 927 01 Šaľa

Elokované pracovisko MŠ:  Družstevná 396/3, 927 01 Šaľa

e-mail: pazmanymta@zoznam.sk, riaditel@zspazmanyasa.sk

Webové sídlo: www.pazmanymta.edupage.sk

Základná škola s materskou školou Petra Pázmánya s vyučovacím jazykom maďarským je plnoorganizovaná škola s právnou subjektivitou, ktorej zriaďovateľom je Mesto Šaľa. Zabezpečuje predprimárne vzdelávanie (predškolskú výchovu) detí vo veku 3 – 6 rokov, primárne a nižšie stredné vzdelávanie žiakov vo veku 6 – 15 rokov plniacich si povinnú školskú dochádzku.

Súčasťou školy sú:

– školský klub detí,

– výdajná školská jedáleň,

– jednotriedna materská škola (elokovaná trieda).

V školskom roku 2023/24 materská škola má 1 triedu s počtom detí 21 a základná škola má 9 tried, z toho 4 triedy na 1. stupni, 5 tried na 2. stupni s celkovým počtom žiakov 173. Súčasťou školy je aj výdajná školská jedáleň, strava sa dováža zo ŠJ pri ZŠ Ľ. Štúra.

Impozantná budova školy v centre mesta bola postavená v roku 1906, ktorá značne vylepšila svoj celkový vzhľad predovšetkým rekonštrukciou vonkajšej fasády. V priestoroch školy sa kompletne vynovila elektroinštalácia, vymaľovali sa chodby na prízemí i na poschodí a prebehla aj výmena podlahy na prízemí. Interiér školy je esteticky udržiavaný. Počas letných prázdnin 2021 sa realizovala celková rekonštrukcia školského dvora a športového ihriska z dôvodu ich dlhodobo nevyhovujúceho stavu. Vybudovalo sa moderné multifunkčné športové ihrisko spolu s ochrannou sieťou. Na školskom dvore bola uložená zámková dlažba, umiestnené nové lavičky aj niekoľko smetných košov. Realizovala sa výmena vstupnej bočnej brány a opravil sa aj odkvapový systém.

Vnútorné členenie: Na prízemí je 6 učební, v ktorých sú triedy 1. stupňa, odborná učebňa fyziky, galéria a zborovňa pre pedagogických zamestnancov 1. stupňa.  Na podlaží je 7 učební 2. stupňa, z toho 1 odborná moderná učebňa informatiky, 1 jazyková učebňa, zborovňa a riaditeľňa. Škola disponuje dielňou a zriadená je odborná učebňa fyziky v rámci projektu. Je zariadená novým nábytkom a modernými učebnými pomôckami, ktoré slúžia na skvalitnenie vzdelávania prioritne zameraním na prírodovedné predmety. Pedagogickí a odborní zamestnanci sa pravidelne vzdelávajú, zvyšujú si profesijné kompetencie formou školení, interných vzdelávaní i absolvovaním online webinárov. Ich každodennú prácu a vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami uľahčuje školský špeciálny pedagóg a asistent učiteľa. Škola aktívne využíva EduPage školský informačný systém na internú komunikáciu a na komunikáciu so zákonnými zástupcami. Na webovom sídle školy https://pazmanymta.edupage.org/ pravidelne poskytuje aktuálne informácie o dianí v školskom prostredí.

Každý učiteľ má služobný pracovný notebook. Triedy sú vybavené bielymi keramickými tabuľami, ktoré zabezpečujú bezprašné pracovné prostredie, na 1. stupni majú deti ortopedické sedacie kliny na zabezpečenie správneho držania tela. Vo všetkých triedach je dataprojektor a v niektorých triedach aj interaktívna tabuľa. Škola je dobre vybavená didaktickými a učebnými pomôckami, má vlastnú žiacku a odbornú knižnicu. V rámci bezpečnostných opatrení je zabezpečený kamerový systém aj na prízemí budovy a  inteligentný alarm. V škole sa prevádzkujú 2 germicídne čistiace zariadenia.

V škole sa už od roku 2013 tradične organizuje celotýždňový program s názvom Dni Petra Pázmánya. Týmto programom si každoročne pripomíname význam a pôsobenie osobnosti Petra Pázmánya, ktorá nesie škola vo svojom názve.

Základná škola sa pravidelne zapája do viacerých projektov, ktoré podporujú realizáciu cieľov výchovno-vyučovacieho procesu. Žiaci dosahujú veľmi dobré výsledky v predmetových olympiádach a v postupových súťažiach, taktiež v celoslovenských meraniach a v testovaniach. Škola je dlhodobým organizátorom troch postupových súťaží na okresnej úrovni.

Škola sa pravidelne zapája aj do projektu s názvom „Digitálny tematický týždeň”, ktorého lavným organizátorom je Digitálne metodické centrum sídliace v Budapešti.

Škola poskytuje vzdelanie podľa inovovaného Školského vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie ISCED O, primárne vzdelávanie ISCED 1 a nižšie sekundárne vzdelávanie ISCED 2 s názvom Korene a krídla vypracovaného na základe Štátneho vzdelávacieho programu.

Svojou profiláciou je zameraná na rozšírené vyučovanie prírodovedných predmetov: matematiky a informatiky a orientuje sa na zachovanie kultúrneho dedičstva národnostnej menšiny. 3D tlačiareň, IKT prostriedky ako MicroBit, robot a legoroboty slúžia na rozvoj algoritmického a logického myslenia žiakov a  rozšírenie poznatkov o informatických systémoch, ktoré prinášajú súčasné trendy v oblasti vývoja informatizácie.

Poslaním školy je poskytnúť vysoko profesionálnu a kvalitnú úroveň výchovy a vzdelania – dať korene a krídla.

Kvalita a budúcnosť školy v 21. storočí závisí od reakcií a schopnosť prispôsobiť sa zmenám, ktoré život a súčasná doba prináša.